Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odzyskiwanie ciepła z mleka

Czy można obniżyć rachunki za prąd utrzymując wysoką jakość produkowanego mleka?

Oczywiście, że można w bardzo prosty sposób.

W zależności od wielkości stada mlecznego można zaoszczędzić na rachunkach za prąd poprzez wstępne schładzanie mleka oraz odzyskiwanie ciepła z czynnika chłodniczego. Urządzeniami, które mogą tego dokonać są: przedschładzalnik rura w rurze oraz wymiennik-odzysk ciepła.

Firma Margo posiada w swojej ofercie oba te produkty. Zarówno przeschładzalnik rura w rurze jak i wymiennik ciepła są produkowane ze stali nierdzewnej. Zastosowanie tych produktów wiąże się z uzyskaniem ciepłej wody w wyniku chłodzenia mleka. Ciepłe mleko w sposób bezpośredni (przedschładzalnik) i pośredni (wymiennik ciepła) podgrzeje wodę i zmniejszy zużycie prądu w trakcie procesu chłodzenia.

W zależności od wielkości produkcji mleka Margo oferuje mniejszym dostawcom wymienniki ciepła. Poleca je już gospodarstwom produkującym około 500 lirów mleka na odbiór. Średnie i duże gospodarstwa rolne mogą zainstalować zarówno przedschładzalnik rura w rurze oraz wymiennik ciepła.

Opublikowane wyniki badań Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach, Oddział w Poznaniu potwierdziły, że „wdrożenie istniejących systemów wstępnego schładzania mleka powodują zmniejszenie nakładów energetycznych o ok. 50% podczas schładzania mleka.” Daje to oszczędność ok. 6,5kWh energii elektrycznej w ciągu jednej doby, wynika z tego, że miesięcznie można zaoszczędzić 195 kWh, a w ciągu roku 2340kWh.

Tabela: Wyniki badań zużycia prądu w wybranych gospodarstwach rolnych wg IT-P w Falentach oddział w Poznaniu.

 

 Źródło: Myczko Andrzej, Szulc Robert, Wstępne schładzanie udojonego mleka a redukcja emisji dwutlenku węgla.

 

Jak działa przedschładzalnik?

Przedschładzalnik rura w rurze montuje się przy dojarkach przewodowych. System ten jest prostym urządzeniem składającym się z podwójnych rur. Mleko po opuszczeniu wymienia krowy dostarczane jest poprzez rurociąg mleczny do przedschładzalnika i przepływając przez wewnętrzną rurkę oddaje swoje ciepło wodzie płynącej w rurce zewnętrznej. Uzyskana w ten sposób ciepła woda może zostać wykorzystana do pojenia krów (ciepłej wody piją więcej co również przekłada się na większą ilość mleka, produkcja mleka jest stabilna nawet zimą), mycia urządzeń, ogrzewania itp. Mleko, które trafia do zbiornika jest już wstępnie schłodzone.

 

Dojście zimnej wody jest doprowadzane po przeciwnej stronie do wejście ciepłego mleka. Przedschładzalnik jest montowany za pompą mleczną bezpośrednio przed schładzalnikiem mleka. Ważne jest aby zamontować go bezpośrednio nad zbiornikiem do mleka. Mleko wstępnie schłodzone wpada do schładzalnika i zostaje dodatkowo schłodzone do 4ºC.

W zależności od wielkości udoju możliwe jest łączenie urządzenia w większe systemy. Urządzenie to po zamontowaniu pozostaje bezobsługowe. Jest myte automatycznie przez myjkę systemu udoju, a ich wykonanie ze stali kwasoodpornej gatunek 304 gwarantuje długoletnie, bezawaryjne funkcjonowanie. Myć po każdym użyciu.

W przedschładzalniku nie ma problemu z osadzającym się kamieniem wodnym (nie spowoduje uszkodzenia urządzenia), kamień wodny odkłada się powyżej 60ºC (woda nie osiągnie w tym urządzeniu takiej temperatury).

 

 • Odzyskiwanie ciepła z mleka 039 - rura
 • Zużycie prądu gospodarstw rolnych schładzających mleko
 • Odzyskiwanie ciepła z mleka 039 - rura - rys 1
 • Odzyskiwanie ciepła z mleka 039 - rura - rys 2

 

Przedschładzalnik rura w rurze to same korzyści:

 • krótszy czas schładzania mleka,
 • wyższa jakość mleka,
 • mniejsza ilość bakterii w mleku,
 • urządzenie trwałe i bezobsługowe,
 • bezproblemowe mycie,
 • mniejsze zużycie agregatu chłodniczego,
 • przy zbiorniku może być zainstalowany mniejszej wydajności agregat,
 • mniejsze rachunki za prąd,
 • oszczędność pieniędzy,
 • łatwy w montażu,
 • większa ilość mleka,
 • ciepła woda za darmo.


 

Parametry urządzenia:

Stosunek zużycia wody do mleka: 2 do 1.

Przepływ mleka i wody jest regulowany zaworami.

Początkowa temperatura mleka: 32ºC.

Temperatura mleka po wstępnym wychłodzeniu rurą w rurze: 16ºC.

Początkowa temperatura wody: 7 ºC.

Końcowa temperatura wody: 16 ºC

 

 

Rurę w rurze produkujemy w dwóch wersjach:

 • Odzyskiwanie ciepła z mleka 039 - 2 wersje rur
 • Odzyskiwanie ciepła z mleka 039 - 2 wersje rur

 

Produkt ten jest oferowany w następujących wydajnościach w zależności od ilości przepływającego mleka na 1 godzinę:

Średnica rury mlecznej bezszwowej [mm]Średnica rury wodnej [mm]Wydajność na 1 godzinę [L]Długość rury w rurze [mb]Cena netto
22, 25, 28, 34 48 1000 12 4000,00 zł
22, 25, 28, 34 48 2000 24 7 200,00zł
22, 25, 28, 34 48 3000 36 10 800,00 zł
22, 25, 28, 34 48 4000 48 14 400,00 zł
34 60 6000 72 25 200,00 zł
34 60 8000 96 33 600,00zł
pixel